• Sitemize Puan Verin
  • A
  • A
  • A
..:: Diğer Haberler ::..

MESAİ ÖDEMEK ZORUNDALAR

Ben özel bir şirkette çalışıyorum. 4 yıldır günde 12 saat çalışıyorum, fazla mesai ödemiyorlar. Bunu işverenime söylememe ve istememe rağmen ödeme yapmıyorlar. Yasal yollardan hakkımı nasıl arayabilirim? (ismi saklı)

İş Kanunumuza göre işçinin haftalık çalışma süresi 45 saati geçemiyor. Bu süre haftanın belli günlerinde fazla çalışarak da tamamlanabiliyor. Ancak işçinin günlük çalışma saati 11 saati geçemiyor. Günlük 7.5 saatin üzerindeki bütün çalışmalar fazla çalışmaya giriyor ve yüzde 50 artırılarak ücretinin ödenmesi gerekiyor.
Günde 12 saat çalıştırılmanız kanunlara aykırı bir durumdur.

Ayrıca fazla çalışma yaptırmak isteyen işveren, işçinin onayını almak zorundadır. İşçiye zorla fazla mesai yaptıramaz. İşyerinde puantaj uygulaması, kart basma ve imza gibi bir takip sistemi ile fazla çalışma yapılan sürelerin tespiti mümkündür.
Yapılan fazla çalışmalar için zamlı ücretiniz ödenmiyor ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na şikayette bulunabilirsiniz. Bunun için ALO 170'i aramanızı tavsiye ederim. Yetkililer gereğini yapacaklardır. Ayrıca bu durumdaki çalışanlar için haklı fesih ile hem tazminatlarını hem de alacaklarını talep hakkı bulunuyor.